انتخاب رنگ

 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
  نخستین جشنواره ملی فناوری های آب
  بهره وری و بازچرخانی
  21 تا 23 شهریور
 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
  نخستین جشنواره ملی فناوری های آب
  بهره وری و بازچرخانی
  21 تا 23 شهریور

برگزاری اولین جلسه شورای سیاست گذاری جشنواره فناوری های آب در دانشگاه فردوسی مشهد

جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب


اولین نشست شورای سیاست‌گذاری جشنواره فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی در سه‌شنبه مورخ 10 مردادماه سال جاری با حضور مدیران و نمایندگان بیش از 30 سازمان حامی این جشنواره در محل سالن همایش‌های دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
در این نشست ابتدا دکتر کامران داوری؛ رئیس جشنواره؛ به بیان اهمیت برگزاری این‌گونه از برنامه ها پرداخت.
دکتر کامران داوری، رئیس جشنواره‌ی فناوری‌های آب بهره‌وری و بازچرخانی، در جریان نشست شورای سیاست‌گذاری این جشنواره بیان کرد: مطلب اساسی این است که حد مصارف از حد منابع گذر کرده است و این وضعیت خوبی نیست و ما در معرض ورشکستگی هستیم.
وی ادامه دارد: در دشت مشهد که یکی از دشت‌هایی است که در وضعیت بحرانی قرار دارد، 2.5 میلیارد مترمکعب باران دریافت می‌شود و تبخیر 70 تا 80 درصدی نگرانی‌هایی را به وجود آورده است.
رئیس جشنواره‌ی آب بهره‌وری و بازچرخانی همچنین اعلام کرد: 3 راه‌حل برای خروج از این وضعیت وجود دارد:
1- کاهش مصارف که این اقدام بسیار خردمندانه‌ای است اما نیاز به اجماع و اعتماد دارد و به نظر من به دلیل تعارضات این اتفاق تا 10 سال آینده نمی‌افتد.
2- انتقال آب از خارج حوزه به درون حوزه. کلات نادری، دامنه‌های هزار مسجد نزدیک‌ترین مکان برای انتقال آب است و باز هم من معتقدم با تمام تلاش‌ها این زودتر از 8 سال اتفاق نمی‌افتد.
وی در ادامه بیان کرد: راه‌حل سومی وجود دارد که پایداری را تضمین نمی‌کند اما تأمین آب را تضمین می‌کند که آن بهره‌وری و بازگردانی است. این راه‌حلی است که در دسترس است.
دکتر داوری تأکید کرد: این جشنواره از جنس جشنواره‌های دیگر مانند جشنواره‌ی آب و زندگی، جشنواره‌ی نجات آب و... نیست.در این جشنواره قرار است به فناوری و راهکارهایی دست پیدا کنیم.
وی در پایان اظهار داشت: ما در این جشنواره قصد داریم تا یک صدا از سوی دولت، یک صدا از سوی بخش خصوصی و صنعت و یک صدا از سوی دانشگاه شنیده شود.
در ادامه‌ی این نشست مهندس توکلی؛ عضو شورای اجرایی جشنواره، در خصوص این رویداد گزارش داد: این جشنواره در تاریخ 21 الی 23 شهریورماه برگزار می‌شود و مطابق با جشنواره‌ی رویش بنیاد ملی نخبگان است با این تفاوت کرد جشنواره‌ی رویش در سطح منطقه برگزار می‌شود اما این جشنواره ملی است و در یک حوزه‌ی خاص بررسی خواهد شد. وی همچنین در این خصوص افزود: محورهای این جشنواره در 7 عنوان ارائه‌شده است که شامل: پساب‌ها و آب‌های نامتعارف آبیاری و زهاب، تأمین، انتقال و توزیع، مصارف و مدیریت تقاضا، گیاه، خاک و مزرعه، نانو و فناوری‌های نوین و اقلیم و فضای سبز شهری می‌باشد؛ و در خصوص هرکدام از این محورها سمینارهایی به‌صورت تخصصی برگزار خواهد شد.
توکلی ادامه داد: سه کمیته‌ی اصلی زیرمجموعه‌ی کمیته‌ی علمی و اجرایی هستند که شامل: کمیته‌ی علمی، کمیته‌ی فناوری و کمیته‌ی اجرای است. وی در ادامه در مجموعه فعالیت‌های کمیته‌ی علمی را برشمرد: تعیین عرصه و محورهای جشنواره (پساب و آب‌های نامتعارف، آبیاری و زهاب‌ها، تأمین و انتقال و توزیع، مصارف و مدیریت تقاضا، خاک و گیاه و مزرعه، نانو و تکنولوژی‌های نوین، اقلیم و فضای سبز شهری)، ارائه اخبار و مطالب مربوط به سایت جشنواره، جمع‌آوری آدرس دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، پارک‌ها علم و فناوری، واحد‌های فنلور، شرکت‌های آب منطقه و آب و فاضلاب و سازمان‌های جهاد کشاورزی سراسر کشور جهت اطلاع‌رسانی، هماهنگی با روسای هر یک زیرمحورهای همایش، هماهنگی با اعضای پنل و سخنرانان کلیدی مربوط به هر زیر محور و ارسال نامه.
مهندس توکلی در ادامه ضمن اعلام حمایت ارگان‌های مختلف از این جشنواره از ارگان‌هایی چون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی، بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی و ... یادکرد.
وی در پایان در خصوص امور نمایشگاه گزارش داد: بررسی موقعیت مکانی و تعیین جایگاه 330 غرفه (واقع در محل بلوار درب شمالی دانشگاه تا میدان علوم) و برآورد هزینه‌های مربوطه. همچنین در نظر گرفتن مکانی دیگر به‌منظور افزایش تعداد غرفه‌ها در صورت مواجه‌شدن با درخواست‌های بیشتر، قرارگیری فرم ثبت‌نام روی سایت جشنواره برای کلیه علاقه‌مندان به شرکت در نمایشگاه. تهیه و تنظیم دستورالعمل چگونگی دریافت غرفه شامل هزینه‌ها و ضوابط مربوطه از سوی ستاد برگزاری نمایشگاه و قرارگیری آن روی سایت جشنواره، تهیه و تنظیم دعوت‌نامه به‌منظور جذب کلیه شرکت‌های تخصصی و وابسته به این زمینه، جمع‌آوری لیست کاملی از 1333 شرکت در سطح کل کشور اعم از تولیدکنندگان دستگاه‌ها، لوازم و تجهیزات، تولیدکنندگان لوازم و اتصالات آبیاری، شرکت‌های پیمانکار و شرکت‌های مهندسین مشاور. مقرر نمودن تیم مجربی به‌منظور جذب شرکت‌ها حداکثر تا 23 ام مردادماه تولید ایده به‌منظور جذب بیشتر شرکت‌ها ازجمله تخفیفات ویژه برای شرکت‌های خاص.
در ادامه دکتر احمدی زاده رئیس بنیاد ملی نخبگان استان خراسان رضوی ضمن تشکر و قدردانی از دانشگاه فردوسی مشهد که فرصتی را برای برنامه‌ریزی و برگزاری چنین جشنواره‌ای در سطح ملی فراهم کرده است بیان کرد: اقدامات این جشنواره با محورها و استاندارهای در نظر گرفته‌شده به بنیاد ملی نخبگان منعکس شد و چون منطبق باسیاست‌های جشنواره‌ی رویش تشخیص داده شد منعکس شد تا هیئت‌داوران اعزام شوند و نیز مخترعین برگزیده موردحمایت قرار بگیرند و از تسهیلات بنیاد برخوردار شوند.
وی در این رابطه ادامه داد: حمایت بنیاد ملی نخبگان به این صورت است که 2 تا 5 سال از مخترع برتر حمایت می‌کنیم تا در یک واحد صنعتی استقرار یابد و ما نیز اعتقادداریم تا انتهای چرخه و تا زمانی که به تولید برسد حمایت کنیم و تسهیلات لازم را در اختیار قرار بدهیم.
رئیس بنیاد ملی نخبگان استان خراسان رضوی در ادامه اظهار داشت: یکی از سیاست‌ها ما این است که برای پایداری در این کار یک کارگروه تخصصی آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط‌زیست را در ذیل ستاد فناوری استان راه انداری کنیم.
دکتر احمدی زاده در پایان اعلام کرد: ما چندین جشنواره، طرح استارت‌آپی، سامان‌دهی سوغات مشهد و موارد دیگر تا پایان سال در دستور کارداریم و تقریباً برای تحقق آن‌ها از معاونت اعتبار دریافت کرده‌ایم که به‌تدریج در رسانه‌ها اعلام می‌کنیم.
در بخش دیگر این نشست دکتر بهرامی رئیس ستاد توسعه فناوری آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری، در جریان نشست شورای سیاست‌گذاری جشنواره‌ی ملی آب، بهره‌وری و بازچرخانی، گفت: افرادی که در این جلسه هستند درزمینه‌ی آب صاحب کرسی هستند و انصافاً کشور ما به چنین افرادی نیاز دارد.
وی افزود: بافت جلسه و اظهارات دوستان نشان‌دهنده‌ی یک همدلی است و به‌خوبی می‌توان احساس کرد که یک جمعی درصدد برگزاری این جشنواره هستند. همچنین که چنین عزم و جسارتی وجود دارد که افراد وارد چنین عرصه‌های مهمی بشوند و گفتمان آب تبدیل به گفتمان جامعه بشود.
رئیس ستاد توسعه فناوری آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط‌زیست ابراز کرد: در حال حاضر در جای‌جای کشور شرکت‌ها استاید و... مشغول فعالیت هستند و درواقع این جشنواره‌هاست که این فعالیت‌ها را به هم پیوند می‌دهد و درنهایت موجب یک هم‌افزایی می‌شود.
دکتر بهرامی بیان کرد: کمتر طرحی وجود دارد که جامع تمام خصوصیات باشد بااین‌حال من میدان را میدان سختی می‌بینم و امیدوارم از شرکت‌های دانش‌بنیاد، مسئولین و ... که در این زمینه صاحب‌نظر هستند حمایت جدی بشود. وی در ادامه از حمایت کمیته‌ی توسعه و فناوری از طرح‌ها و ایده‌ها خبر داد و گفت: ما در این ستاد هر وقت به جوانان و ایده‌هایشان اعتماد کردیم ف آن ایده به یک برند جهانی تبدیل‌شده است.
رئیس ستاد توسعه فناوری آب، خشک‌سالی، فرسایش و محیط‌زیست در پایان اظهار داشت: شما در مسیر مقدسی قدم گذاشته‌اید و همگی باید در خصوص آب که یکی از مشکلات کشور هست دست‌به‌دست هم دهیم و تلاش کنیم تا گوشه‌ای از مشکل را حل کنیم.