انتخاب رنگ

 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
  نخستین جشنواره ملی فناوری های آب
  بهره وری و بازچرخانی
  21 تا 23 شهریور
 • جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب
  نخستین جشنواره ملی فناوری های آب
  بهره وری و بازچرخانی
  21 تا 23 شهریور

اولین نشست خبری جشنواره ملی فناوری های آب بهره وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد

جشنواره ملی بهره وری و بازچرخانی آب


اولین نشست خبری جشنواره ملی فناوری‌های آب، بهره‌وری و بازچرخانی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد نشست خبری جشنواره ملی فناوری‌های آب روز یکشنبه 5 شهریورماه، با حضور رئیس جشنواره، مدیرعامل منطقه‌ای استان خراسان رضوی، مدیرعامل آب و فاضلاب استان خراسان رضوی و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد در سالن شورای سازمان مرکزی این دانشگاه برگزار شد.
دکتر کامران داوری، رئیس جشنواره‌ی آب بهره‌وری و بازچرخانی در جریان این نشست خبری اعلام کرد: این جشنواره که بر روی فناوری‌های بهره‌وری و بازچرخانی آب تمرکز دارد از 21 تا 23 شهریورماه سال جاری برگزار خواهد شد.
داوری از مصرف بیش‌ازحد مجاز منابع آبی خبر داد و افزود: مطلب اساسی این است که حد مصارف از حد منابع گذر کرده است و این وضعیت خوبی نیست. ما برای بهبود و رفع مشکل سه راه‌حل داریم:1-کاهش مصارف 2-انتقال آب از بیرون حوزه 3- استفاده از فناوری‌ها به‌منظور بهره‌وری و بازگردانی آب
وی بابیان اینکه دو راه اول حل سخت و طولانی‌مدت است اظهار کرد: تنها راهکاری که حداقل به‌عنوان یک پانسمان برای این مشکل باید به آن میل کنیم بهره‌وری و بازچرخانی است و ما باید به‌شدت جلوی آلوده شدن و اسراف و عدم بهره‌وری را بگیریم.
رئیس جشنواره‌ی آب بهره‌وری و بازچرخانی در ادامه تصریح کرد: آب‌های زیرزمینی مشهد دارای رشد سالانه‌ی شوری است که اگر نسبت به آن بی‌توجه باشیم، حدود 20 سال آینده، این آب با شوری بیش‌ازحد همراه خواهد بود که دیگر برای شرب مناسب نیست و کشاورزی را نیز با محدودیت مواجه می‌کند.
داوری در پایان گفت: امیدواریم در این جشنواره‌ی صدا از سوی دولت، یک‌صدا از سوی صنعت و بخش خصوصی و یک‌صدا هم از سوی فضای دانشگاهی شنیده شود.
در ادامه‌ی نشست مهندس طباطبایی رئیس شرکت آب و فاضلاب مشهد بیان کرد: ما عملاً باید در سه حوزه آب را مدیریت کنیم: 1- مدیریت تأمین. ما در این مورد باید بهره‌وری حداکثری از منابع آبی را در نظر بگیریم که درواقع رویکرد این جشنواره در همین حوزه است. 2- مدیریت توزیع 3-مدیریت مصرف: در این حوزه 2 بخش مدنظر است: 1-بخش عملیاتی و اجرایی 2-بخش فرهنگ‌سازی که ما از طریق رادیو، تلویزیون و ...به این امر می‌پردازیم.
وی در ادامه افزود: تمام این موارد در کنار هم‌معنا پیدا می‌کنند و نمی‌توان هرکدام را به‌صورت جداگانه در نظر گرفت.
مهندس طباطبائی در پایان استفاده بهینه از آب و ظرفیت‌های منابع آبی را یکی از رویکردهای بازچرخانی آب دانست و افزایش ظرفیت تصفیه آب برای مصارف فضای سبز شهری را یکی از اهداف شرکت آب و فاضلاب عنوان کرد.
در ادامه‌ی نشست مهندس اسماعیلیان مدیر شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی بیان کرد: کشور ما در شرایط تنش آبی و استان ما در شرایط حادتری نسبت به کشور قرار دارد. تداوم خشک‌سالی‌ها تغییرات اقلیمی توسعه‌ی کشاورزی صنعتی شهری و افزایش جمعیت وضعیت را حادتر خواهد کرد. در حوزه آب شرب که یکی از ضروری‌ترین نیازهای بشر است در آینده با چالش جدی روبرو خواهیم بود.
وی ادامه داد: عمده‌ی تلاش‌هایی که ما برای توسعه منابع آب انجام دادیم صرف جبران افت آب دهی چاه‌ها شده است به‌طور متوسط 6 درصد در سال چاه‌های ما دچار افت آب دهی است. در خراسان در خصوص آب شرب خانگی وضعیت متعارف‌تری نسبت به کشور داریم. مصرف سرانه‌ی آب شرب هر نفر در شبانه‌روز 120 لیتر است درحالی‌که در کشور برای هر نفر 140 لیتر است؛ اما این میزان مصرف هم با شرایط اقلیمی استان خراسان رضوی متناسب نیست.
اسماعیلیان در ادامه بیان کرد: ما تلاش می‌کنیم با اعمال روش‌های مدرن مصرف و حفظ سطح سلامت و بهداشت مردم این سرانه را کاهش دهیم. یکی از مهم‌ترین راهبردهایی که باید در دستور کار قرار بگیرد، کاهش هدر رفت است. بخش قابل‌توجهی از آب از طریق فرسودگی در شبکه انتقال آب از دست می‌رود. حدود 70 درصد آب شرب مصرف‌شده امکان بازچرخانی و بازگشت دارد که باید دو موضوع در دستور کار قرار بگیرد، اول بازچرخانی‌های خانگی را فعال کنیم، دوم در مقیاس بزرگ‌تر ایجاد شبکه‌های فاضلاب و تصفیه‌خانه‌های بزرگ شهری است.
مهندس محمدحسین جعفری مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی ضمن تشکر و قدردانی از دانشگاه فردوسی، بیان کرد: در استان خراسان رضوی عمده مصارف از آب‌های زیرزمینی است و بخش محدودی حدود 23 درصد آب‌های سطحی است. از 37 محدوده‌ی مطالعاتی استان 34 محدوده مطالعاتی وضعیت ممنوعه دارند و میزان برداشت آب از میزان تغذیه آب بیشتر شده است. از این 34 محدوده 15 تای آن‌ها وضعیت بحرانی دارند و افت بیش ا یک متر در سال دارند. عمده مدیریت منابع آبی باید بر مدیریت منابع آب زیرزمینی متمرکز شود. در بحث آب‌های زیرزمینی آنچه وظایف ما حکم می‌کند تحلیل حجمی آب است.
وی افزود: خوشبختانه در استان خراسان رضوی نزدیک 98 درصد چاه‌های کشاورزی به کنتورهای هوشمند مجهز شده‌اند که حجم مصرف روزانه، ماهانه و سالیانه آب را به کشاورز اعلام می‌کند و امکان ارسال داده‌ها را به پایگاه داده شرکت آب منطقه‌ای فراهم می‌کند و همچنین قابلیت کنترل قطع و وصل آب از طریق ساختمان مرکزی آب منطقه‌ای را دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان خراسان رضوی اظهار داشت: برای سایر مصارف همچون صنعت و شرب هم اقداماتی انجام‌شده است و حداکثر تا دو سال آینده تمامی چاه‌ها به ابزار اندازه‌گیری مجهز خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: اگر شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب و سیستم تصفیه فاضلاب عملیاتی شود 70 درصد آب قابل بازچرخانی است.