به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دومین «جشنواره ملی فناوری های آب، آب های نا متعارف (آب شور و پساب)» همزمان با هشتمین اجلاس آسیایی G_WADI با میزبانی از ۱۵ کشور در مشهد مقدس در سه بخش فناوری، علمی، و فرهنگی برگزار شده است، شامگاه سه‌شنبه ۲۰ آذرماه ۱۳۹۷ با برگزاری آئین اختتامیه به کار خود پایان داد. مراسم اختتامیه در سالن اجتماعات مرحوم دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد، با حضور مقامات ملی و استانی و مسئولین شهرداری پایتخت معنوی ایران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، این مراسم با حضور مقام‌های عالیرتبه از وزارت‌های نیرو، جهاد کشاورزی، و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جمع دانشگاهیان، کارشناسان، واحدهای فناور و مخترعان برگزار شد و طی آن از چهره های برتر ملی و استانی و پیشکسوت در حوزه آب و همچنین از مخترعین برگزیده و واحدهای فناور برتر تقدیر و تجلیل گردید.

جناب آقای مهندس سید محمدحسین شریعتمدار «مشاورعالی وزیر کشاوورزی» و «رئیس مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران» و نیز جناب آقای دکتر سعداله ولایتی «عضو بازنشسته هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد» از طرف دانشگاه فردوسی مشهد تقدیر شدند. همچنین از جناب آقای مهندس ستار محمودی «مشاور عالی وزیر نیرو» و نیز جناب آقای مهندس محمد مقدوری «معاون پیشین استانداری خراسان» توسط مدیران آب استان تقدیر یعمل آمد.

در ابتدای مراسم رییس جشنواره در خیرمقدم کوتاهی به حضار گفت: “هدف این جشنواره رونق بخشیدن به فناوری‌های آب است، تا با رشد و توسعه این فناوری‌ها و بکارگیری آنها بخشی از مشکلات آبی حوضه‌های بحرانی کشور التیام یابد”. کامران داوری افزود: “البته، راه‌حل اساسی آن است که برداشت‌های آب کمتر از سقف مجاز (یعنی ۷۵% تجدیدپذیری منابع آب حوضه) باشد”.

در ادامه حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهر مشهد مقدس، شهر مشهد را عمده‌ترین کانون جمعیتی در شرق کشور خواند که دغدغه کم‌آبی دارد و عنوان کرد که اکنون با کم‌آبی شدید مواجه و نیازمند راه‌حل‌های فتاورانه و مدیریتی است.

در این نشست، محمدحسین شریعت‌مدار، مشاور عالی وزیر کشاورزی، بیان نمود: “رفع مشکل مدیریت خشکسالی در ایران، در بنیاد نیازمند یک چارچوب و راهبرد مدون و مصوب است تا براساس آن نقشه‌ی راه مقابله با خشکسالی طراحی و اجرایی شود”. وی گفت: اگر نتوانیم بحران آب را حل کنیم، عاقبت ناخوشایندی در انتظار ما خواهد بود. شریعت‌مدار ادامه داد: “مساله آب در ایران قابل حل است، در مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب در خصوص بحران آب مایوس نیستیم”. مشاور عالی وزیر کشاورزی ادامه داد: نسل ما وارث بحران آب است و برای جلوگیری از این بحران باید نقشه راه وجود داشته باشد. ولی در حال حاضر نقشه راهی که همه نسبت به آن اتفاق نظر داشته باشند، وجود ندارد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد وی در انتها اظهار داشت: خروجی چنین همایش‌هایی باید پیشنهاد‌های راهبردی و عملیاتی برای چالش های کشور باشد.

سپس اسماعیل قادری‌فر، قائم مقام معاون توسعه و فناوری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، خاطرنشان کرد که مأموریت «مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» توسعه محصولات فناورانه، برای حل مشکلات کشور از جمله مشکلات حوزه‌ی آبی است. وی گفت: راه‌های بسیاری از سوی دولت برای برون‌رفت از این گونه مشکلات تجربه‌ شده است؛ اما برگزاری چنین همایش‌هایی، و مطرح شدن مباحث علمی در انجمن‌ها و پرداختن به نوآوری‌های فناورانه و علمی در خصوص چالش‌ها و معضلات موجود در جامعه به ویژه مساله آب، می‌تواند مقدمه ‌برون‌رفت بسیاری از مشکلاتی باشد که اکنون با آن‌ها مواجه هستیم. به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، اسماعیل قادری فر با تاکید بر تقویت فناوری ها در مدیریت آب اظهار داشت: باید از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها و نخبگان در راستای بهبود مسائل به ویژه آب استفاده کنیم چرا که ایشان می‌توانند با نوآوری، عملکرد بهتری نسبت به رویه‌ی جاری داشته باشند. قادری‌فر افزود: مشتاقانه آماده پذیرش طرح‌ها و ایده‌ها در خصوص حل زنجیره‌ی مشکلات آبی کشور هستیم و از ظرفیت های خود برای حمایت نخبگان استفاده خواهیم کرد.

سپس محمدرضا کلایی، شهردار مشهد مقدس، بیان کرد: “از مخترعان و شرکت‌های دانش‌بنیانی که فناوری‌های اجرایی برای رفع مشکلات آب شهری ارائه داده‌اند می‌خواهم ظرف ده روز آینده ابداعات خود را به «معاونت خدمات و محیط زیست شهری» شهرداری مشهد ارائه دهند. سپس نتیجه بررسی‌ها و تفاهم‌ها با این فناوران، روز ۱۰ دی ماه اعلام خواهد شد که براساس آن برخی از این ابداعات که قابلیت اجرایی شدن در حوزه شهری را دارند مورد حمایت قرار می‌گیرند”. وی همچنین خاطرنشان کرد: “به منظور متمرکز کردن فعالیت سمن‌هایی که در حوزه‌ی «آب و محیط زیست شهری» فعالیت می‌کنند، فرهنگسرایی را با مدیریت خود سمن‌ها در اختیارشان قرار خواهیم داد”.

سعید کیوانفر، معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی مشهد، سخنران بعدی اختتامیه بود که در سخنانی کوتاه رویکرد این دانشگاه را حرکت به سمت یک دانشگاه نسل سوم با هدف به ثمر نشاندن علم و پژوهش در عرصه‌ی فناوری و خدمت به جامعه خواند و این جشنواره را به همین لحاظ ستود. کیوانفر با بیان اینکه دانشگاه‌های نسل سوم، مؤسسات ارزش‌آفرین و کارآفرین هستند افزود: وجود مرکز فناوری‌های پیشرفته در دانشگاه فردوسی ناشی از این رویکرد است. وی با بیان اینکه امروز در ایران دانشگاه‌ها جزو مظلوم‌ترین نهادها هستند اظهار داشت: افزایش مسئولیت‌پذیری اجتماعی، بین المللی‌سازی و ارتقای رتبه دانشگاه در رده های ملی و بین المللی از جهت گیری های اصلی دانشگاه فردوسی مشهد است. وی همچنین با توجه به توسعه‌ی فعالیت‌های فناورانه دانشگاه فردوسی مشهد، خواستار حمایت هرچه بیشتر معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری بویژه در حوزه «ستادهای توسعه فناوری‌های راهبردی» از این دانشگاه شد.

در این بخش، گزارشی فشرده از ضرورت برگزاری جشنواره و نشست‌های علمی- تخصصی، ابعاد و چگونگی برگزاری برنامه‌های جشنواره و نیز استقبال بعمل آمده از آنها توسط کامران داوری، رییس جشنواره، ارایه شد.

مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای خراسان رضوی، سخنران بعدی بود که بیان داشت: “رمز تداوم زندگی در اقلیم خشکی مانند شرق کشور، سازگاری با طبیعت کم‌آب است”. وی سپس ادامه داد: “دولت به تنهایی نمی‌تواند بحران آب را مدیریت کند و مشارکت مردم و بویژه آب‌بران ضروری است”. وی همچنین تأکید نمود، مدیریت بحران کم‌آبی در مشهد و کشف رود، در صورت موفقیت، می‌تواند برای سایر حوضه‌ها و شهرهای کشور الگو قرار گیرد؛ و در این راه بایستی از تولیدات فن‌آورانه بویژه در بهره‌بردای از آب‌های غیرمتعارف (آب شور و پساب) نیز استفاده گردد.

مهندس ستار محمودی، مشاور وزیر نیرو نیز در سخنانی گفت: خراسان رضوی قطب مراکز دانشگاهی و منابع انسانی و مدیریتی است ولی به رغم این نقاط قوت با چالشهای بسیار مواجه است. وی اظهار داشت: مساله آب از مهمترین چالش ها در این استان و کشور است و تا این مساله حل نشود، شکوفایی حاصل نخواهد شد. مشاور وزیر نیرو افزود: به دنبال سراب نیستیم، باید به دنبال قابلیت‌ها باشیم ، طرح سد دوستی در ۲۱ سال قبل طرح جسارت آمیز و مفیدی بود؛ ولی امروز باید برای مشهد فکر اساسی دیگری کرد، مشهد نمونه‌ای کوچک از ایران است.

بدین ترتیب، دومین جشنواره ملی فناوریهای آب با تمرکز بر موضوع آبهای نامتعارف (آبهای شور و پساب)، به همت «دانشگاه فردوسی مشهد» و «معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری» که در روزهای ۱۹ و ۲۰ آذرماه ۱۳۹۷ برگزار شد، به پایان رسید. یادآوری می‌نماید همزمان و به موازات این جشنواره، هشتمین نشست آسیایی G-WADI و دومین نشست بین‌المللی IDI ، و نیز کارگاه آموزشی سازگاری با کم آبی برای مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای کشور در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردیده است.