گزارشی کوتاه از «اولین جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ بهره‌وری و بازچرخانی»

در آذرماه سال ۹۴ ریاست محترم جمهوری در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی بیان فرمودند که با استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های علمی و تجارب دستگاه‌ها و واحدهای ذی‌ربط در حوزۀ آب، محیط‌زیست و فاضلاب، استفاده بهینه و افزایش بهره‌وری از آب را به دنبال دارد. ایشان همچنین بکارگیری فناوری‏های نوین در مصرف آب را دارای اهمیت دانسته و تاکید نمودند. لذا پس از آن مقرر شد تا نسبت به برگزاری سلسله جشنواره‏های فناوری آب که هر سال با تمرکز بر مسائل روز جامعه مرتبط است، اقدام نماییم.

«اولین جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ بهره‌وری و بازچرخانی» به همت دانشگاه فردوسی مشهد با همکاری ستاد علمی فناوری ریاست جمهوری، نمایندگان استانداری خراسان رضوی، بنیاد ملی نخبگان و پارک علم و فناوری خراسان  با تکیه‌بر متخصصان، محققان، مخترعان، نخبگان علمی و متصدیان برجسته سراسر کشور در۲۱ لغایت ۲۳ شهریورماه سال ۱۳۹۶، به مدت سه روز متوالی، در دو بخش عمدۀ علمی و فناوری برنامه‌ریزی‌ و اجرا گردید. هدف از برگزاری این جشنواره تحقق اهدافی چون: (۱)گسترش روحیه نوآوری، شکوفایی، تتبع و فعالیت‌های علمی و فناوری در حوزه بهره‌وری و بازچرخانی آب، (۲)اثربخش نمودن فعالیت‌های نوآورانه و ارتقاء سطح و افزایش تعامل بین مراکز دولتی، بخش خصوصی و مراکز آموزشی و پژوهشی، (۳)شناسایی، معرفی و بسترسازی برای حمایت از نوآوران، ایجاد بستر تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و فناوری‌های نوین بود.

از برنامه‏ های اصلی اولین جشنواره ملی فناوری‌های آب می‌توان به برپایی فن بازار، نمایشگاه تولیدات و اختراعات و نیز نمایشگاه فرهنگی و هنری اشاره نمود. علاوه بر آنها، برگزار ۷ سمینار علمی با سخنرانی سه قشر علمی، صنعتی و سیاسی، ۳ نشست تخصصی در زمینۀ مشکلات روز جامعه با توجه به نیاز ارگان‏ها، برپایی ۴ کارگاه تخصصی، و نیز تورهای زیارتی و سیاحتی از جمله برنامه‏ های این جشنواره ملی بود.

این رویداد از حمایت بالغ بر ۴۰ ارگان دولتی و خصوصی در سطح ملی و نیز تشکل‏های مردمی و سازمان‏های مردم نهاد (NGO‏ها)، انجمن‏های علمی، مراکز علمی و دانشگاه‏های دولتی و آزاد، کشاورزان و غیره  برخوردار گشت.

نحوه اطلاع رسانی این جشنواره به صورت گسترده توسط تیم اجرایی و نیز از طریق مراجع علمی و ارگان‏های دولتی و خصوصی انجام پذیرفت.  این اطلاع ‏رسانی بالغ بر ۵۰۰  ارگان دولتی، خصوصی و مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور را در برگرفت. هم‌چنین چهار نشست خبری با حضور بیش از ۳۰ خبرگزاری در زمان‏های مختلف قبل از برگزاری جشنواره برپا شد.

تعدادی از مسئولان ملی به عنوان مهمان ویژه در این جشنواره حضور داشتند از جمله: دبیر «ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط ‏زیست» معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مشاور وزیر جهاد کشاورزی، معاونت توسعه و فناوری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، معاونت امور زراعی وزارت جهاد کشاورزی، مدیر کل برنامه ‏ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو، معاونت مدیر کل دفتر برنامه‏ ریزی کلان آب و آبفا وزارت نیرو و غیره.

در نمایشگاه این جشنواره، ۵۶  مخترع در ۱۰ زمینۀ علمی مرتبط با آب از چهار استان، ۴۷ شرکت دانش بنیان از ۱۳ استان،  ۶ شرکت رشد و توسعه دانش، ۱۱ شرکت خدمات فنی و مهندسی و ۱۱ دستگاه اجرایی حضور یافتند. در این حین ارگان‏هایی با توجه به معیارهای خود به داوری غرفه ‏ها و طرح‏های برتر پرداختند. این جشنواره تحت نظر جشنواره‏ های رویش بنیاد ملی نخبگان برگزار شد و پس از داوری تعداد ۶ اختراع مطابق ذیل به عنوان اختراع سطح ۳ بنیاد انتخاب گردیدند. افراد برگزیده ضمن دریافت جایزه نقدی از بنیاد ملی نخبگان ،جهت سیر فرآیند توانمندسازی به پارک فناوری پردیس معرفی شدند.

نتایج نشست‌ها و سمینارها حاکی از تمایل، توجه و نیاز گروه‌های مختلف به فناوری‌های حوزۀ آب است. توافق همکاری و یا خرید فناوری در اکثر جلسات برگزار شده به انجام رسید و اجرایی شدن آن در جلساتی پس از جشنواره پیگیری شد. شکل برگزاری فن بازار برای این فناوری‏ها، کمک شایانی به تحقق موضوع بهره‏ وری و بازچرخانی نمود.

در نهایت لیستی کامل از مخترعان، شرکت‏های فناور و دانش بنیان در اختیار ارگان‏های متقاضی قرار گرفت تا برای ادامه همکاری اقدام شود.

در این جشنواره بالغ بر ۳۰۰۰ نفر از اقشار مختلف دانشگاهی، اجرایی، علمی و نیز فناوران و مخترعان حضور داشتند که مجموعا امکاناتی همچون تغذیه سه وعدۀ اصلی و میان وعده، اسکان، خدمات، ایاب و ذهاب و غیره در اختیار آنان قرار گرفت، که برای مخترعان کلیه این امکانات به صورت رایگان بود.

 

 

معرفی «دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب؛ آب‌های نامتعارف (آب شور و پساب)»

در راستای برگزاری اولین جشنواره فناوری های آب با تمرکز بر موضوع بهره وری و بازچرخانی در سال ۹۶ که مورد استقبال حداکثری و بی سابقه مخترعین و نهادهای ذیربط قرار گرفت، لذا بر آن شدیم تا دومین جشنواره ملی فناوری های آب را این بار با موضوع آب‌های نامتعارف برگزار کنیم.

برگزاری «دومین جشنواره ملی فناوری‌های آب: آب‌های نامتعارف(آب‌های شور و پساب)» به همت دانشگاه فردوسی مشهد و با همکاری معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری با تکیه ‌بر متخصصان، محققان، مخترعان، نخبگان علمی و متصدیان برجسته سراسر کشور در آذر ماه سال ۱۳۹۷ (همزمان با برگزاری هفته پژوهش)  و به مدت ۲ روز متوالی در دو بخش عمده علمی و فناوری برنامه‌ریزی‌شده است.

شایان‌ذکر است دومین جشنواره با تمرکز بر محورهای آب‌های نامتعارف(آب‌های شور و پساب) در راستای اهداف زیر پایه‌گذاری می‏شود:

  • گسترش روحیه نوآوری، شکوفایی، تتبع و فعالیت‌های علمی و فناوری در حوزه آب‌های نامتعارف(آب‌های شور و پساب)
  • اثربخش نمودن فعالیت‌های نوآورانه و ارتقاء سطح و افزایش تعامل بین مراکز دولتی، بخش خصوصی و مراکز آموزشی و پژوهشی
  • شناسایی، معرفی و بسترسازی برای حمایت از نوآوران
  • ایجاد بستر تجاری‌سازی طرح‌های نوآورانه و فناوری‌های نوین