به گزارش روابط عمومی دبیرخانه جشنواره ملی فناوری های آب نشست خبری دومین جشنواره ملی با عنوان آب های نامتعارف (آب شور و پساب) در سه شنبه  مورخ ۶/۹/۹۷ در محل شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی برگزار گردید.

 

 

در ابتدای این نشت دکتر کامران داوری؛ رئیس جشنواره ملی فناوری های آب گفت: میزان مصرف و برداشت از منابع آبی استان خراسان رضوی را باید کاهش داد و یا منابعی جدید را جایگزین کرد که به دلیل پژوهش های گسترده روی این امر و زمانبر بودن آن، تمرکز بر فناوری‌های آب از جمله فناوری بازچرخانی نسبت به سایر امور در اولویت قرار گرفته است.

وی در ادامه به معرفی دومین جشنواره ملی فناوری های آب پرداخت و گفت: این جشنواره در سه بخش اصلی علمی، فناوری و فرهنگی در دانشگاه فردوسی مشهد در بازه ی ۱۹ تا ۲۱ آذر برگزار میگردد؛ داوری گفت: بخش علمی این برنامه به همت شبکه دانشگاهیان استان خراسان رضوی، فعالیت فرهنگی با کمک شهرداری مشهد و فعالیت های فناورانه جشنواره، که مهره ی اصلی این جشنواره می باشد، تحت برنامه های فن بازار، استارتاپ و جشنواره رویش بوده که به منظور تقدیر از مخترعان و مبتکران توسط معاونت علمی ریاست جمهوری حمایت می شود.

 

 

در ادامه ی این نشست محمد علایی مدیر عامل  شرکت آب منطقه ای استان خراسان رضوی به گفتگو پرداخت؛ وی گفت: امروزه چالش های زیادی در بحث آب داریم که از جمله مشکلات اساسی موضوع خشکسالی است که از گذشته تا کنون در دوره های زمانی تکرار شده است در این راستا باید به مصرف بهینه آب توجه داشت.

علایی تمام چالش های آب را تهدیدی برای توسعه پایدار دانست و برای آنها به راهکارهایی اشاره کرد که مهترین آن بحث سازگاری با کم آبی است. وی تاکید کرد برای موفقیت در امر سازگاری با کم آبی تشکل های مختلفی چون دانشگاه ها، بخش کشاورزی، سمن ها به خصوص انجمن ناجیان آب و سازمان های محیط زیستی وارد عرصه شده اند که با این کار با مدیریتی همراه با مشارکت مردم برای حل مسئله صورت میگیرد. راه حل دیگری که مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی به آن اشاره کرد، بحث انتقال آب است وی افزود  بحث سازگاری و انتقال آب تا در کنار یکدیگر نباشند هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و در ادمه تاکید کد که راهبرد اصلی ما سازگاری است که نیازمند فناوری های نوین است. وی در ادامه خاطرنشان کرد در این جشنواره که برای دومین سال پیاپی در حال برگزاری است به این امر توجه زیادی شده است و برای کشف فناوری هایی در راستای سازگاری با کم آبی شکل گرفته است.

 

 

حسین اسماعیلیان مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز در این نشست حضور داشت وی ضمن اشاره به پرپایی جشنواره ی ملی فناوری های آب که هدف از ان سازگاری با کمی آب است گفت: امید است حداکثر بهره مندی از این بستر به وجود آمده برای شکوفایی فناوری های کاربردی برای حل مشکلات اب، صورت گیرد.

اسماعیلیان افزود حضور مدیران عامل شرکت های آب و فاضلاب استان خراسان رضوی درکنار هم  و شرکت های دانش بنیان و همفکری با آنها در بستر این جشنواره می تواند ما را در رسیدن به سازگاری های جدید یاری رساند. این بستر حمایتی که در این جشنواره برای مخترعین صورت میگیرد در ایجاد و پیاده سازی محصولات کاربردی کمک شایانی می کند.

اسماعیلیان در ادامه  به بررسی فناوریها ی موجود در کشور، به سازی چاه ها و تعمیر شیرالات و تمام فرایند هایی که در جلوگیری از هدر رفت آب کمک می کند پرداخت.

 

 

عباس مهری سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان خراسان رضوی در این نشست ضمن خشنودی از برگزاری دومین جشنواره ملی فناوری آب در دانشگاه فردوسی مشهد گفت این  نوع جشنواره ها نشان از آن دارد که نهاد های دولتی  وغیردولتی به طور خیلی جدی تری به دنبال کاربردی کردن فناور ی های جدید و پر بازده هستند. وی در ادامه گفت اقداماتی که در دست انجام است، اقداماتی موقتی است که برای رسیدن به یک اقدام پایدار لازم است صورت گیرد. مهری افزود در حال حاضر شرکت و آب وفاضلاب خراسان رضوی ۷۳ شهرستان را در بخش فاضلاب تحت پوشش دارد و نیز برای حل  مشکلات آتی نیازمند فناوری های نوین است. مهری افزود امیدواریم در نتیجه ی این جشنواره‌ها بتوانیم با  استفاده  از انرژی های نو مشکلات را حل کرد و با استفاده از آنها در جهت برنامه ریزی و توسعه منابع آبی حرکت نمود.

محمد دانشگر مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی دراین نشست گفت ۴۷ درصد جمعیت استان را روستائیان تشکیل می دهد و بحران های آبی در روستا های سراسر استان به ویژه مشهد بسار زیاد است. وی با تاکید بر این که پیشگیری  بهتر از درمان است به مشکلات نگاه می کند و درصدد حل آنها از فناوران داخلی مدد می جوید. دانشگر افزود در راستای اقتصاد مقاومتی و استفاده از روش های بومی خود را موظف میدانیم که در جهت رسیدن به خودکفایی حرکت کنیم به همین جهت این امر نیازمند راهکار های نرم افزاری و سخت افزاری در بحث کمی و کیفی آب هست و در اخر افزود امید است بتوانیم با برگزاری این جشنواره  در این راستا قدم برداریم.

مهدی جمشیدی مدیر عامل سازمان مردم نهاد ناجیان آب نیز در این نشست حضور داشت. وی در ابتدا  به نقش مسئولین، مردم، سمن ها و اصحاب رسانه در بررسی و حل مشکلات آب پرداخت و رسالت مهم رسانه ها را در اگاهی دادن هرچه بیشتر به مردم خواند و بالا رفتن سواد آبی مردم را در گروی همت رسانه ها و سمن ها دانست. وی در ادامه به کاستی هایی که در کنترل منابع آبی در استان وجود دارد از جمله نگرانی راجع به نبود آب برای سال های اینده، کیفیت پایین آب در بخش هایی از شهر و کاهش سطح سفره های آب زیر زمینی اشاره کرد و در ادامه افزود هدف از اینگونه جشنواره ها این است که هم سمن ها و هم رسانه ها بتوانند در رسالت خود بهتر و موثرتر پیش روند. در ادامه این نشست خبرگزاری های مختلف به طرح سوالات خود از مدیران عامل و مجریان جشنواره پرداختند.